Cultura --> Biblioteca si Caminul Cultural

Biblioteca in cuvinte, cifre și imagini

Biblioteca in cuvinte

Putini sunt acei oameni, care intr-o viata sa nu fi pasit macar o data pragul unei biblioteci, care sa nu fi simtit macar o data mireasma de un fel aparte a rafturilor cu carti.

" Sfintele carti „, pe care le evoca Nicolae Iorga asezandu-le la temelia fiintei sale de spirit, ne cheama aici sa lucram impreuna cu ele pentru a spori adancimea, frumusetea si puterea cuvantului, acest potir divin dat noua , tuturor.

Incadrata in peisajul spiritual al comunei, Biblioteca Publica Ciurea, situata in incinta Caminului Cultural , se straduieste sa-si indeplineasca menirea luminand inteligente si calauzind suflete. Infiintata in anul 1898 , cand, din initiativa lui Spiru Haret a fost promulgata legea pentru organizarea bibliotecilor scolare si populare din Romania, a functionat in incinta scolii satesti pana in anul 1959, data la care este finalizata constructia caminului cultural unde ii sunt destinate doua incaperi.

Pana in anul 1974 , biblioteca a fost deschisa publicului dupa un program cu norma intreaga, urmand apoi o perioada de vitregie cand programul i-a fost redus la cateva ore pe saptamana si rolul ei in viata comunei a fost marginalizat.

Dupa 1990, odata cu reintregirea normei de lucru, activitatea bibliotecii reinvie. Fondul de carte, revizuit si descongestionat, creste anual ajungandu-se astfel, de la 5405 volume in anul 1990 la 13000 la finele anului 2010 . In anul 1999 ,cu sprijinul viceprimarului de atunci, Neculai Buzatu, se infiinteaza o filiala in cartierul Lunca- Cetatuii.

Servicile bibliotecii s-au diversificat continuu, odata cu cresterea exigentelor noastre, cititori si bibliotecari. Fondul de carte este implinit acum printr-o ludoteca sau jucarioteca, prin intermediul careia cei mici se simt mult mai aproape de lumea lui Peter Pan sau Hansel si Gretel. Progresul ofera acum bibliotecii un nou serviciu : accesul la internet , datorita caruia distantele pot fi obturate iar accesul la informatie oriunde pe Glob este conditionat de un simplu click.

Bibliotecari care au slujit institutia de-a lungul timpului

Georgeta Cananau, Buzatu Neculai, Vornicu Toader, Galatianu Maricica, Slabu Marcelina, Bustiuc Ioan, Galatianu Mariuta.

Serviciile bibliotecii

Imprumut la domiciliu;
Consultarea documentelor la sala de lectura;
Informare bibliografica;
Imprumut interbibliotecar;
Ludoteca( serviciu destinat copiilor , ce ofera acestora jocuri si jucarii );
Accesul gratuit la internet prin programul Biblionet
Activitati de comunicare a colectiilor ( sezatori literare, lansari de carte, expozitii,zilele bibliotecii, etc.)

Biblioteca in cifre

Colectiile bibliotecii

La ora actuala, colectiile bibliotecii sunt formate din 13254 publicatii , din care:

13063 carti tiparite;
93 publicatii seriale;
10 documente audio;
88 documente electronice.

Biblioteca si utilizatorii

Linkuri externe
Biblioteca in imagini
Activitati culturale
Blogul bibliotecii