Manifestari Culturale --> Manifestari Culturale 2017

Cela Neamțu: Cetățean de Onoare al Comunei Ciurea

Marți, 23 mai 2017,la Galeriile de Artă ale Municipiului Iași, a avut loc vernisajul expoziției artiștilor plastici Cela si Costin Neamțu și lansarea albumului "Tapiserie Cela Neamțu". Alături de Mircea Eugen, curatorul expoziției, au prezentat criticul de artă Gheorghe Macarie și scriitorul Grigore Ilisei.
Un moment plin de emoție și solemnitate a fost decernarea titlului de „Cetățean de onoare"al comunei Ciurea, din partea primarului Catalin Lupu, pentru marea doamnă a tapiseriei românesti, cum este supranumită artista Cela Neamțu, născută in comuna noastră, satul Picioru Lupului.

A fost un semn de recunoaștere a meritelor deosebite în promovarea artei românești contemporane pe plan mondial, oferind comunității noastre un loc de cinste in ierarhia artei plastice europene.

„Rădăcinile mele sunt adânc împlântate în solul natal. De câte ori simt nevoia să prind forţe noi, pentru o nouă lucrare, merg în satul în care m-am născut, așezat undeva printre colinele Iașului, la poalele unei păduri seculare. Pentru un artist, climatul natal este esenţial, este seva existenţei și inspiraţiei lui."

In anul 1990 este aleasă membră a I.T.N.E.T. (International Textile Network). Creatiile Celei Neamtu se situeaza in perioda de avant a tapiseriei moderne nationale, dupa 1950. Ea a trecut de la situatia de creator de modele pentru imprimerie la cea de artist liber profesionist.

Tapiseriile Celei Neamtu sunt prilej de bucurie pentru cel care le priveste sau le studiaza, descoperind ca dincolo de armonia formelor sau a culorilor se gaseste temeiul profund al spiritualitatii neamului din care se trage.
Cela Neamțu, marea doamna a tapiseriei românești

Data creare: 25-05-2017 13:01:01