Manifestari Culturale --> Manifestari Culturale 2016

Argonautii din Ciurea

ARGONAUȚII DIN CIUREA
Eroul mitologic Iason și Argonauții s-au aventurat pe mări în căutarea „Lânei de Aur", un simbol al bogăției. Nu se știe dacă au găsit-o și ce au făcut cu ea.
„Lâna de Aur" din satele comunei Ciurea (pentru Cartea de Aur a comunei, Monografia) , va fi descoperită de voi, noii și isteții Argonauți din comuna Ciurea:
- Fotografii vechi (care pun în evidență, prin părinți, bunici) profesiunile,
costumația, dezvoltarea școlilor, biserica, obiceiuri și tradiții locale;
- Scrisori, însemnări, jurnale personale (care cuprind referiri la viața, munca și
diferitele evenimente din viața satelor comunei, participarea la război);
- Acte de dinainte de 1946 legate de căsătorie, proprietate, raporturi de
muncă;
- Obiecte vechi, folosite altăoară (se va da numele obiectului, locul unde se
află iar un fotograf profesionist va realiza, pentru Monografie;
- Texte din tezaurul folcloric local (obiceiuri de iarnă, legende, strigături la
horă, zicale, cântece și descântece, ș.a.). Aici, la sfârșitul paginii, va fi trecut numele culegătorului și apoi cel al subiectului(de la cine a fost cules) cu nume, vârstă, ocupașie și, dacă știe, unde și când l-a auzit;
- Costume tradiționale (vor fi fotografiate);
- Schema (arbore) genealogiei familiei (mai ales acolo unde străbunii au fost locuitori veniți din alte țări și s-au împământenit în satele comunei Ciurea)
- Alte informații pe care voi credeți că ar trebui înscrise în Cartea de Aur.
Argonauții (contribuitori la realizarea Cărții de Aur) vor avea, în afara satisfacției de fi trecuți în Monografie, bucuria:
- Participării la Expoziția documentară ce va fi vernisată în perioada iunie-iulie 2017 la Primăria comunei Ciurea;
- Primirii, în cadru festiv, a Diplomei de „Argonaut în căutarea Lânei de Aur la Ciurea";
- Participarea la tragerea la sorți pentru premiile acordate special de către Consiliul Local Ciurea.

ARGONAUȚI, ÎNDRĂZNIȚI SĂ FIȚI EROII DE ASTĂZI AI VIEȚII CULTURALE
COMUNITARE!

Documentele, în plicuri cu numele respectivului Argonaut de Ciurea, vor fi înmânate doamnei Zamfirache Maria, la Biblioteca Publică Ciurea sau la secretariatele școlilor din comună, in perioada 23 octombrie-22 decembrie 2016.
Afis

Data creare: 20-10-2016 14:00:51