Manifestari Culturale --> Manifestari Culturale 2015

Festivalul Bucuriile Toamnei

Duminica, 11 octombrie 2015, a avut loc, la Caminul Cultural Ciurea, FESTIVALUL „BUCURIILE TOAMNEI", editia a III-a. Organizatorii evenimentului au fost Primaria Ciurea și Asociatia Cultural-Umanitara „Fii Satelor" în parteneriat cu Scoala Gimnaziala Ciurea, Scoala Gimnaziala Lunca Cetătuii, Biblioteca Publica Ciurea și Asocoația GAL „Colinele Iașilor".
Programul festivalului a început cu momente artistice sustinute de elevi ai școlilor din comuna, trupa de dans Elegance și Corul bărbătesc Ad-Hoc.
A urmat slujba de binecuvantare a celor 18 cupluri care au împlinit 50 de ani de la casatorie. Un alt moment plin de emotie a fost premierea celui mai în varsta cetățean al comunei, doamna Roșca Măndița care a împlinit, cu câteva săptamani în urmă, frumoasa vârsta de 100 de ani.
Ziua s-a încheiat cu oficierea casatoriei unui cuplu de tineri care au hotarat sa-si uneasca destinele în cadrul acestui eveneiment.
Cei care au fost prezenti la FESTIVALUL „BUCURIILE TOAMNEI" au putut admira expozitiile cu roadele toamnei si cea cu obiecte de arta populara, organizata de familia Venera și Dumitru Ghinea, unde au fost prezentate piese de mobilier vechi, lucrate manual de către cei doi soti. Obiectele vor fi donate Muzeului Satului din satul Curături.
Desi vremea a fost ploioasa si friguroasa si aceasta editie a festivalului s-a bucurat de un public numeros, sala Caminului Cultural Ciurea devenind astfel, neincapatoare.

Festivalul Bucuriile Toamnei

Linkuri externe